Варна отново се утвърждава като европейска столица на големите спортни събития, каза по време на откриването кметът Благомир Коцев
С впечатляваща артистична програма, съчетаваща музика, светлина и грация, във Варна беше открито Европейското първенство по художествена гимнастика. Дворецът на културата и спорта посреща рекорден брой участнички – над 370 гимнастички от 43 държави, които ще се състезават в морската столица до 31 май.
За мен е удоволствие и изключителна чест да ви приветствам с добре дошли във Варна – град, който през 2026 година отново се превръща в европейска столица на международни спортни събития. За морската столица е гордост да бъде домакин на Европейското първенство по художествена гимнастика – форум, който събира елита на континента в Двореца на културата и спорта. Това е естествено продължение на дългогодишните традиции на Варна в този спорт и признание за мястото на града на европейската спортна карта, заяви кметът Благомир Коцев по време на откриването. Той подчерта още, че Варна има специално място в историята на художествената гимнастика в България и изрази увереност, че градът ще осигури отлични условия за провеждането на шампионата и добро посрещане на всички делегации.
Официален старт на шампионата даде президентът на Европейската гимнастика Фарид Гаибов, който приветства гостите и участниците на български език. На церемонията присъстваха министърът на младежта и спорта Енчо Керязов, председателят на Българския олимпийски комитет Весела Лечева, президентът на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева, президентът на Българската федерация по спортна гимнастика Красимир Дунев, представители на Европейската и Световната гимнастика, официални гости и спортни деятели.
Министър Енчо Керязов също поздрави участниците и организаторите, като отбеляза, че България има утвърдени традиции в художествената гимнастика и опит в организирането на спортни форуми от най-високо ниво.
Веднага след церемонията започнаха и финалите при девойките, а българските състезателки донесоха нови отличия за страната.
Сияна Алекова спечели златен медал във финала на обръч с оценка от 27.100 точки. Ден по-рано тя триумфира и в отборната надпревара заедно с Деа Емилова и Александра Петрова. Сребърен медал за България завоюва Деа Емилова във финала на бухалки с резултат 26.800 точки.
Европейското първенство по художествена гимнастика продължава и през уикенда в Двореца на културата и спорта във Варна.