Приключи монтажът на новото енергоспестяващо улично осветление в кв. „Чайка“

MadeInVarna
Приключи монтажът на новото енергоспестяващо улично осветление в кв. „Чайка“

Чрез внедряването на модерната LED технология се очаква намаление на енергийната консумация с поне 30-40%

 

В квартала ще продължат довършителните дейности по възстановяване на настилките след прокопаванията

 

В срок приключи монтажът на новото енергоспестяващо улично осветление в кв. „Чайка“. Изградена е модерна система, която да намали енергийната консумация, да повиши надеждността и да улесни управлението на уличната мрежа в района. Внедрени са и високопрецизни интелигентни технологии за мониторинг и автоматизация, които да дадат възможност за бързо реагиране при аварийни ситуации и оптимизация на разходите.

 

Общият брой на новите улични осветители в квартала е 976 бр., които замениха 755 стари, с висока мощност – между 70 W и 150 W. Монтажът включва кабелна и подземна мрежа с дължина около 17 800 м, както и 783 улични стълбове с различни височини, дебелина и дизайн върху стоманени и бетонни основи.

 

При подмяната на натриевите лампи с високо налягане с нови LED осветители от 12, 16 и 29 W се достига до 3 пъти намаляване на консумацията на електрическа енергия, което от своя страна води до намаляване и на разходите за ток и поддръжка на уличното осветление, както и до подобряване на качеството на градската среда.

 

Новото улично осветление в кв. „Чайка“ е изградено по проект „Рехабилитация, модернизация и изграждане на интелигентна система за управление и мониторинг на системата за външно изкуствено осветление в ж.к. „Чайка”, район „Приморски” на Община Варна“, Инвестиция C4.I3 „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление“ на Национален план за възстановяване и устойчивост. Общата стойност на проекта е 1 530 753.57 евро, от които финансовата помощ от ЕС е в размер на 932 822.49 евро, а съфинансирането от Община Варна е в размер на 597 931.08 евро.

 

Проектът се реализира в резултат от идентифицираните нужди за подобряване на градската среда. Основната цел на проекта е повишаване на енергийната ефективност и качеството на уличното осветление, като се намали максимално светлинното замърсяване и се ограничи до минимум разсеяната светлина, която попада върху фасадите на сградите и в прозорците на жилищата. Проектът е реализиран при спазване на изискванията на действащите стандарти и нормативи за улично осветление и за намаляване на парниковите емисии СО2.

 

Постигнатите резултати ще служат като пример за бъдещи мащабни инициативи в градската инфраструктура. Междувременно в кв. „Чайка“ ще продължат довършителните работи по заравняване и възстановяване на настилките след прокопаванията на кабелните трасета.


Последвайте ни в YouTube и Facebook
Следваща Новина

Кметът Благомир Коцев поздрави тима на „Черно море Тича“ за третата поредна шампионска титла по водна топка

Кметът Благомир Коцев посрещна в Община Варна играчите от тима на варненския Клуб по водна топка „Черно море Тича“, за да ги поздрави за поредния голям успех. Отборът стана за трета поредна година шампион на България по водна топка при мъжете и завоюва за шести път в историята си шампионската […]