Община Варна разполага с 16 търговски дружества, сред които е и „Градски транспорт“. Одитът в тях е една контролна дейност и предходни одити също показват нарушения в начина на възлагане по договора за резервни части в дружеството. Общината иска да разбере как при 30 млн. лв. разходи за издръжка, условията на труд и работните заплати на шофьорите са все така ниски. Това заяви в „Денят започва“ по БНТ заместник-кметът по правните въпроси Диян Иванов.
Имахме среща с работници и служители от дружеството „Градски транспорт“, на която те изразиха притеснения от кухи назначения и икономии от фонд „работна заплата“, които трябва да се отразят върху тяхното възнаграждение. На срещата шофьорите изразиха опасения, че дружеството се води умишлено към фалит. Те използваха думи „искат само да влязат в схема“, „тенденциозно е“, „искат да ни гътнат, да намажат филията“, обясни Иванов, като цитира думите на работниците по време на срещата в Общината.
Заместник-кметът каза още, че шофьорите в „Градски транспорт“ се питат как при инвестиция над 100 милиона през последните години, автобусите са без поддръжка, без софтуер за диагностика и защо 20 от общо 60 колонки за бързо зареждане на електробусите са дефектирали. Обществената поръчка е правена от самото търговско дружество, не от Общината и ние нямаме информация по отношение на гаранционни карти и условия по договора, каза още Иванов.
Той припомни, че Община Варна е наследила неработеща билетна система в автобусите от градския транспорт. На данъкоплатците сме спестили над 1 млн. лв. от поддръжка на системата – един пладнешки обир, който беше спрян, коментира Иванов. Той уточни, че Община Варна е подготвила обществена поръчка за нова билетна система. Това е сложна процедура, съгласувана с Министерството на електронното управление. Надявам се през следващата година варненци да пътуват с нова модерна билетна система, обясни зам.-кметът.