Предстои широка обществена дискусия за новата градска библиотека, каза още кметът Коцев
Пешеходната зона на Варна има нужда от въздух, не трябва да допускаме презастрояване, каквото е вече факт в други части на града. Това каза в интервю за Радио Фокус кметът Благомир Коцев във връзка с придобиването от Община Варна на по-голямата част от терена на т.нар. Дупка в центъра на града. Това стана възможно с приключване на процедурата по ликвидация на дружеството „Централен универсален магазин – Варна“, което беше собственик на имота. Финализирането й е въпрос на дни, поясни кметът и допълни, че процесът по ликвидация е отнел три месеца усилена съвместна работа на общинската администрация, НАП и НОИ.
Предната администрация е платила доста солена цена от 43 млн. лв. държавни средства за близо трите декара в историческия център на Варна и съм щастлив, че успяхме да ги отвоюваме, допълни Коцев. Той потвърди заявката си, че съдбата на т.нар. Дупка ще бъде решена от варненци под формата на широко обществено обсъждане, като те предварително бъдат информирани за всички възможни решения за реализация на това пространство.
По повод факта, че друга една трета от имота е частна собственост, Коцев каза, че преговорите със собственика ще започнат веднага, след като ликвидацията на дружеството „Централен универсален магазин – Варна“ бъде финализирана. Той изрази готовност Общината да заеме водеща роля в реализацията на пространството.
По отношение на друго емблематично място във Варна – хотел „Одесос“, кметът Коцев коментира, че ако Министерството на културата и Националният институт за недвижимо културно наследство обявят сградата за паметник на културата, това би ограничило възможностите на собственика да построи там многоетажна сграда. Кметът добави, че Община Варна вече е изпратила запитване до въпросните институции и от тяхното становище зависи дали сградата ще получи такъв статут.
Общините да могат да санкционират собствениците, които не стопанисват добре имотите си, както и облекчени процедури за поддържане на сградите-паметници на културата пък са част от възможните решения за опазване на археологическото наследство на града. Според Коцев такива мерки могат да бъдат наложени чрез изменения в Закона за устройство на територията и в Закона за културното наследство.
Друг знаков проект за морската столица е този за нова градска библиотека, непосредствено до сградата на Община Варна. И тук решенията трябва да се взимат прозрачно и гражданите да участват в тях, каза Благомир Коцев. Той добави, че се подготвя по-широко обществено допитване, на което ще бъдат поканени всички заинтересовани страни. Кметът обясни, че Общината е притисната от времето, защото предната администрация, след като е получила второ разрешение за строеж, не е предприела необходимите действия. Така в края на юли това разрешение ще изтече с невъзможност да бъде удължено отново. Ако решим този проект да се реализира на това място, трябва да започне процедура по подготовка на обществена поръчка, каза още Благомир Коцев.
На въпрос за статута на крайбрежната алея, кметът отговори, че доколкото зависи от него, тя ще остане пешеходна. Още като областен управител преди две години бях инициатор на идеята алеята да се затвори за движение на автомобили. Тя е собственост на държавата и областният управител има юрисдикция да се разпорежда там, но аз не виждам индикации тя да бъде отворена. Надявам се да остане пешеходна и занапред, каза още в интервюто за Радио Фокус кметът Благомир Коцев.