Община Варна се включва в проект „Подкрепа за териториална декарбонизация“

MadeInVarna
Община Варна се включва в проект „Подкрепа за териториална декарбонизация“

Община Варна се включва в проект „Подкрепа за териториална декарбонизация“. Цел на проекта е помощ за 8-те въглеродно-интензивни области в подготовката на техните Териториални планове за справедлив преход (ТПСП).  Проектът е с продължителност 13 месеца, съобщи Ани Николова, директор на дирекция „Европейски и национални оперативни програми“ в Община Варна.

В хода на проекта ще се изготви профил на всяка от избраните 8 области, включващ икономическо развитие, екология, социални дейности, възможности за развитие, след което ще се идентифицират индивидуалните потребности на всеки от регионите. Ще се разпишат цели и ще се дефинират операции за всеки регион.

Проектът предоставя възможност на Община Варна след разработването на ТПСП адекватно и ефективно използване на европейските финансови механизми и инструменти.

На 14.04.2021 г. и на 16.04.2021 г. Ани Николова и Бистра Димова, началник отдел „Програми и проекти“ взеха участие в онлайн срещи с представители на  Министерство на Енергетиката, Министерство на труда и социалната политика,  Министерство на икономиката, Министерство на околната среда и водите, Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Световната банка. По време на срещите бе представен проект “Подкрепа за териториална декарбонизация”, който се изпълнява съвместно със Световната банка. През втория ден срещата беше на областно ниво, в която се включиха и експерти в сферата на екологията и енергийната ефективност.

По време на срещите бе припомнено, че Министерството на енергетиката сключи споразумение с Международната банка за възстановяване и развитие (Световната банка) за предоставяне на възмездни консултантски услуги „Подкрепа за териториална декарбонизация“. С влизането в сила на 05.02.2021 г. на споразумението стартира процеса на подготовка на необходимите анализи във връзка с разработването на ТПСП на 8-те допълнително идентифицирани региона, които ще бъдат сред най-засегнатите от прехода към неутрална по отношение на климата икономика, във връзка с Европейската зелена сделка.

Справедливият преход за всички гарантира, че никой няма да бъде изоставен при енергийния и климатичен преход. Той обединява засегнатите заинтересовани страни за създаване на планове, политики и реформи, които да укрепят институциите и да мобилизират инвестиции, необходими за декарбонизацията на регионалните икономики и секторите с висока въглеродна интензивност; Подкрепа на засегнатите хора на работните им места и в живота им след преход.


Последвайте ни в YouTube и Facebook
Следваща Новина

Държавният глава: Справянето с икономическите и социални последици от пандемията и усложнената среда за сигурност изискват ясна отговорност и оперативно управление

Президентът Румен Радев провежда консултации с представители на парламентарните групи в 45-ото Народно събрание Усложнената среда за сигурност, пандемията, икономическата и социалната криза, внасянето на ефективен План за възстановяване и устойчивост в срок изискват ясна отговорност и оперативно управление. Затова са необходими своевременни и отговорни действия по създаване на кабинет […]