Ние от Община Варна няма да позволим варненски учители да бъдат притеснявани и сплашвани заради гражданската си позиция, обеща на учителите заместник-кметът с ресор образование
Училището е най-добрата ни надежда, че следващото поколение ще ни надмине, а поддържането на тази надежда е наш дълг към децата ни и към обществото, подчерта Попов
Ученето е задача без край. Никога няма да знаем достатъчно, за да кажем “Стига толкова, изучих се”. За да бъде балансирана някак тази плашеща безкрайност, са ни дадени дни като този – да празнуваме заедно началото на поредната обиколка около слънцето на науката. С тези думи заместник- кметът по образованието и културата Павел Попов честити началото на новата учебна година на учениците, учителите и родителите в IV ЕГ “Ф. Ж. Кюри”.
Той увери осмокласниците, че трябва да бъдат особено горди, че започват средното си образование именно в тази елитна гимназия, но ги помоли, когато чуят думата “елит”, не само да вдигат високо глава, но и да знаят, че тази дума е задължаваща. Елит значи да си избран между мнозина, но не значи да презираш тези, които си надминал, а тъкмо напротив – да те е грижа за всички! И заради тях да си по-отговорен към себе си, към знанията и уменията, които идваш да събираш в това прекрасно училище. Защото си концентрирал в себе си надеждите на толкова много хора, посочи заместник-кметът.
Към учителите в IV ЕГ Попов се обърна с благодарност, че са доказали, че надеждите на всички родители и хора с обществено чувство са основателни и че в българското училище децата получават не само разнопосочни и задълбочени знания, но и грижа, напътствия, подкрепа по трудния път към израстването и превръщането им в зрели личности. Искам да добавя към тази благодарност и едно обещание – ние от Община Варна няма да позволим варненски учители да бъдат притеснявани и сплашвани заради гражданската си позиция!
Ще запазим убедеността си, че свободата на вашата съвест не бива да става жертва на безскрупулни политикани. Аз лично вярвам на вашата мъдрост повече, отколкото в недомислени и мимолетни членове и алинеи. Защото поне от 200 години насам българската нация се гради върху преклонението към знанието, чийто храм е училището. Не бива да допуснем знанието да бъде прогонено от суеверия и измислени страхове, раздухвани за съмнителна политическа изгода, заяви категорично Павел Попов.
По-късно заместник кметът откри и началото на учебната година в Национално училище по изкуствата „Добри Христов”. Това училище, по думите му, е огромно богатство за образователната система в България – заради изключителното съчетание на образованието и културата – две области на човешкия дух, които се обогатяват взаимно в него. Талантливите деца на Варна са истински щастливци , че имат училище, в което заложбите им се развиват от високи професионалисти и от учители, които се грижат за развитието на тези талантливи ученици като пълноценни, многостранно образовани личности, изтъкна Попов.
Той увери първокласниците, че имат двоен късмет – заради ежедневната среща с изкуството и за това, че ще растат сред приятели, също докоснати от силата му и им пожела да пазят тези приятелства. На бъдещите абитуриенти Попов разказа, че ръководството на Общината има големи планова за Варна, които да я превърнат в столица на изкуствата, през всички сезони на година. Ще се опитаме да ви даваме повече поводи да се връщате във Варна като завършени професионалисти, обеща Попов.
На всички родители, в това число и на себе си той пожела: Да дишаме дълбоко, децата ни са в добри ръце. Обичаме ги и е трудно да ги пуснем да летят, но училището – средното, после висшето, е най-добрата ни надежда, че следващото поколение ще ни надмине! А поддържането на тази надежда е най-важният ни дълг към децата ни и към българското общество.