Продължават срещите на председателя и зам.-председателя на ПП „Републиканци за България“ Цветан Цветанов и Павел Вълнев във Вашингтон. През третия ден от работното им посещение двамата се срещнаха със Стивън Шнайдер, директор по международните въпроси на много влиятелния Американо-израелски комитет за политическо действие. Двете страни обсъдиха различни аспекти на трансатлантическото сътрудничество, както и въпроси на сигурността на Балканите и района на Източното Средиземноморие.
Двете страни достигнаха до общо мнение, че пред региона има редица предизвикателства, които могат да бъдат преодолени със съвместни съюзнически усилия. Заместник-председателят Павел Вълнев, който има значителни инвестиции в района на Западните Балкани, запозна американската страна с някои специфични характеристики на местната бизнес среда, както и потенциалните заплахи пред западните инвестиции. Според него е нужно да бъдат изградени трайни и устойчиви политико-икономически модели, които биха допринесли за затвърждаване върховенството на закона и демократичното развитие в региона. Цветан Цветанов запозна американската страна с подготовката на ПП „Републиканци за България“ за предстоящите избори, акцентирайки върху стратегическата важност, която партията отдава на евроатлантическата ориентация на България и произтичащите от това по-тесни съюзнически отношения със САЩ. Също така беше изразено становище, че ПП „Републиканци за България“ разглеждат много добрите и всеобхватни приятелски отношения между България и държавата Израел, като важен елемент от трансатлантическата система за сигурност.
По-късно през деня Цветанов и Вълнев имаха среща с Ян Бжежински от Атлантическия съвет във Вашингтон. Бжежински е основен идеолог на Инициативата „Три морета“, убеден поддръжник на задълбоченото трансатлантическо сътрудничество. Цветанов и Бжежински работят съвместно по Инициативата „Три морета“ от 2018 г., давайки нова перспектива пред Инициативата в България. По време на днешната среща Цветанов благодари за участието на Бжежински в събитие по темата, организирано от Евро-атлантическия център за сигурност (ЕАСЦ) през януари 2021 г., както и обсъдиха възможността за провеждане на следващи съвместни събития. Бяха обсъдени и перспективите пред „Три морета“ през 2021 г. с оглед домакинството в България на годишната среща. Беше специално отбелязано, че неправителствените организации следва да имат видима роля в дискусиите и обсъжданията. Допълнително беше посочено, че следва да се мисли стратегически към инициативата да бъдат привлечени и държави като Гърция и Украйна, а на следващ етап и държавите от групата на Западните Балкани. Подобно действие би дало по-голяма дълбочина на Инициативата, респективно на възможностите ѝ за противодействие на зловредни влияния върху държавите от региона.