
Ремонтите в СУХНИ „Константин Преславски“ и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ са финансирани по проекти към Националния план за възстановяване и устойчивост
Започнаха строително-монтажните дейности в още две училища във Варна, финансирани по проекти към Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Първият обект е СУХНИ „Константин Преславски“, където ще бъде изградена допълнителна „Сграда за спорт и танци”. Проектът ще бъде изпълнен на два етапа, в които се предвижда изместване на канализационен колектор Бф800 в рамките на парцела на училището, с цел отваряне на пространство за последващото изграждане на нова сграда за спорт и танци. Изпълнението на дейностите по проекта имат за задача да разширят, обновят и разгърнат капацитета на сградния фонд на училището, както и да гарантират здравословни и качествени условия за обучение за учениците в модерна и ефективна образователна среда.
Новата сграда предвижда изграждане на четири етажа функционални помещения с коридор, стълбищна клетка с осигурена осветеност, асансьор, санитарни възли, душове и съблекални, както и подобрения във външното озеленяване. Изграждането на постройката ще осигури съвременни и по-добри условия за изпълнение на програмата за хореография и спорт. Общата стойност на проекта е 3 383 728,41 лв. с ДДС, изцяло безвъзмездно финансиране. Крайният срок за завършване и отчитане на дейностите по него е не по-късно от 31 май 2026 г.
Стартираха и дейностите по „Основен ремонт, въвеждане на мерки за енергийна ефективност и осигуряване на достъпна среда на сгради“ в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Общата стойност на проекта е в размер на 6 524 077,59 лв. с ДДС, осигурени по процедура за „Модернизация на образователната среда“ на НПВУ. От тях – 4 317 201,22 лв. са безвъзмездно финансиране, а останалите 2 206 876,37 лв. са съфинансирани от бюджета на Община Варна.
Проектът предвижда мерки за енергийна ефективност и осигуряване на достъпна среда. Строително-монтажните дейности включват поставяне на топлоизолация на стени и покрив, нова дограма, ремонт на всички помещения и стълбищни площадки, както и изграждане на вътрешен асансьор. Ще бъдат подменени електрическата, осветителната и отоплителната инсталации, ще бъде изградена фотоволтаична система за собствено потребление.
След ремонта фасадата на училището ще бъде с напълно почистена каменна облицовка. Основна задача на проекта е да се осигурят съвременни условия за равен достъп до качествено образование, да се изгради благоприятна, енергийно ефективна, подкрепяща и мотивираща физическа среда за обучаващите се в нея 714 ученици и за 78-членния екип на училището. Проектът трябва да бъде завършен и отчетен в срок не по-късно от 31 май 2026 г.