Павел Попов към участниците в Националния младежки форум: Не бягате от политиката, а се старайте вашите проблеми да стават проблеми на политическите партии

MadeInVarna
Павел Попов към участниците в Националния младежки форум: Не бягате от политиката, а се старайте вашите проблеми да стават проблеми на политическите партии

Единна информационна платформа, повече пространства за младежки дейност и въвеждане на гражданско образование в училище бяха сред предложенията на младежите по време на форума

Вашите проблеми не са различни от проблемите, които вълнуват широката общественост и този факт е положителен. Ако младежките теми и проблеми останат извън дневния ред на обществото, това означава сегрегация. Ако се припокриват с темите на обществото като цяло, това означава възможност за участие в обществения живот. Така заместник-кметът с ресори образование и култура Павел Попов коментира предложенията на участниците в Националния младежки форум, който се проведе във Варна. 

Мисията на форума е да представлява интересите и нуждите на младите хора в България, като извежда на преден план ролята на младежките организации в социалните и обществено-политически процеси. Дискусията, организирана от отдел „Младежки дейности“ в Община Варна, беше на тема какви затруднения срещат младите хора във Варна и какви мерки за тяхното преодоляване предлагат съвместно с органите на местната власт. 

Бих ви поощрил да не бягате от политиката, а да се стараете вашите проблеми да стават проблеми на политическите партии. Това е начинът, по който работи демокрацията, а вашите теми са теми на една прогресивна политика, която е в интерес на голяма част от обществото. Вашата задача е не да се дърпате от партийната политика, а да я определяте, призова участниците във форума Павел Попов.

Гражданското образование да влезе в учебните програми в училищата предложиха участниците във форума. Идеята е да се постигне висока медийна и политическа грамотност сред подрастващите, преодоляване на социалната изолация, превенция на тормоза и насилието не само в училище, а в обществото изобщо и най-вече в интернет пространството, превенция на различните типове зависимост – към алкохол, наркотици, хазарт. Друго тяхно предложение е създаване на единна платформа с информация за различни младежки дейности и инициативи, възможности за финансиране на младежки проекти. 

Младежите поискаха възстановяване дейността на Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта, в който има представители на ресорните дирекции в Община Варна, на студентските и ученическите съвети на варненските университети и училища, младежки НПО, Агенция за социално подпомагане и др. Дейността на специализирания орган ще бъде подновена, ангажира се Павел Попов. 

Той отчете още, че бюджетът за младежки дейности на Община Варна е достатъчен, а номиналната му стойност е многократно надхвърлена чрез събитията от културния календар на Варна, които включват младежите и като участници, и като публика. По думите му финансираното на младежки проекти може да става на конкурсен принцип и на по-редовни сесии, като идеята е да се съкратят сроковете между идеята и нейната реализация. 

 


Последвайте ни в YouTube и Facebook
Следваща Новина

Заместник-кметът Снежана Апостолова връчи наградата „Жена – предприемач на годината“

Изявени варненки получиха признание по време на концерт-спектакъл, организиран от Асоциация „Да съхраним жената“   Заместник-кметът Снежана Апостолова връчи наградата  „Жена – предприемач на годината“ на Анна Маринова – директор на верига хотели „Берлин“. Дамата бе отличена с първа награда в категорията „Иновации в туризма“ по време на празничния концерт-спектакъл […]