
Над 20 граждани задаваха въпроси и дадоха предложения по време на публичното обсъждане на проектобюджета на Варна за 2025 година. Събитието се проведе вчера – 23.04.2025 г. в зала „Пленарна“ на Община Варна и продължи повече от три часа. В срещата с гражданите участваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметовете по финанси Христо Рафаилов, по инфраструктура Димитър Кирчев, по образование и култура Палев Попов и по обществен ред и сигурност Илия Коев, директорът на дирекция „Финанси и бюджет“ Кирил Симеонов, както и други представители на общинската администрация.
В началото на събитието заместник-кметът Христо Рафаилов опроверга внушенията в публичното пространство, че има нарушаване на сроковете на бюджетната процедура. Законът за държавния бюджет е обнародван в Държавен вестник на 27.03.2025 г. и съгласно Закона за публичните финанси кметът внася бюджета за разглеждане в Общинския съвет в срок до 20 работни дни, което означава 28 април. Самото приемане на бюджета трябва да стане до 21 май, обясни Рафаилов.
Той допълни, че поканата за публичното обсъждане също е публикувана в срок. На 16 април документът е представен в достъпен и разбираем за гражданите вариант на сайта на Община Варна. Ден по-късно проектобюджетът беше представен от Благомир Коцев и екипа му пред представителите на медиите, допълни зам.-кметът.
Макрорамката на проектобюджета на Община Варна за 2025 година възлиза на 838,6 млн. лв., като 695,5 млн. лв. са средствата по бюджета, а 143,1 млн. лв. са средства по европейски програми и проекти. Финансовата рамка е балансирана и изготвена с цел осигуряване на стабилност, растеж и устойчивост във всички обществени сфери. През тази година са увеличени средствата за образование, здравеопазване, транспорт, социални дейности, култура и спорт, обясни Рафаилов.
С най-голям дял в бюджета – 289,8 млн. лв. – е функцията „Образование“, включваща 51 детски градини, 45 училища, 5 Центъра за подкрепа на личностното развитие, 5 частни детски градини, 11 частни училища, 11 670 деца в общински детски градини, 327 деца в подготвителни групи в общински училища, 30 467 ученици в общински училища, 180 ученици в Средношколско общежитие.
Средствата за 2025 г. са с 26,4 млн. лв. повече спрямо първоначалния бюджет за 2024 г. Значителен е размерът на средствата за образователната инфраструктура – ще бъдат изградени нов корпус към детска градина №39 „Приказка“, нова сграда и физкултурен салон към ДГ №17 „Д-р Петър Берон“, както и ще бъде завършен физкултурният салон към СУ „Найден Геров“. Над 1,5 млн. лв. са предвидени за ремонти и пристройки към детски ясли.
Бюджетът на функция „Здравеопазване“ възлиза на 41,8 млн. лв., насочени към детски ясли, здравни кабинети и детски кухни. Планирани са 530 000 лв. реализиране на за общински програми за промоция, профилактика и рехабилитация на общественото здраве; здравни помощи – след решение на Общинския съвет – 700 000 лв., в т.ч. за лечение на граждани – 240 000 лв. и за инвитро процедури за двойки с репродуктивни проблеми – 460 000 лв.
Социалната сфера получава 47,9 млн. лв., обхващайки услуги в домашна среда, центрове за обществена подкрепа, домове за възрастни хора, домашен социален патронаж, клубове на пенсионера, приюти и др. Заложени са 229 х.лв. за помощи за социално битови разходи на социално слаби граждани, в т.ч. 220 000 лв. за социално битови нужди на граждани и 9 000 лв. за подпомагане на деца на загинали полицаи. Предвидени са средства за основния ремонт на дома за стари хора „Гергана“.
През 2025 година Община Варна залага амбициозна капиталова програма на стойност близо 216 млн. лв., от които 90,1 млн. лв. са средства от бюджета на общината, а 125,9 млн. лв. – по европейски програми и проекти. Средствата са насочени към значими инфраструктурни обекти, които ще подобрят качеството на живот в града и ще създадат благоприятна среда за развитие. Сред приоритетите е мащабната реконструкция и основен ремонт на ключови улици и булеварди, сред които улиците „Младежка“, „Янко Мустаков“, „Мечтание“, „Мадара“ и други важни пътни артерии. Предвижда се и основен ремонт на пътищата към селата Звездица и Долище.
В сферата на обществената сигурност ще бъде разширена системата за видеонаблюдение с нови камери на ключови локации и места с повтарящи се вандалски прояви, като за тази дейност са предвидени 2,6 млн. лв. Продължава и обновяването на градската среда чрез благоустрояване на междублокови пространства в различни райони.
Увеличават се и средствата по програма „Спорт“ на Община Варна, като за 2025 г. те възлизат на 3 млн. лв., при отчет за предходната година от 1,98 млн. лв., което е рекордно повишение с над 1 милион лева.
Като част от своята инвестиционна политика Община Варна предвижда усвояване на банкови заеми и заеми от Фонд ФЛАГ в общ размер над 20 млн. лв., които ще послужат за съфинансиране на проекти от Националния план за възстановяване и устойчивост, както и по други програми за развитие на образователна и социална инфраструктура. В същото време са планирани регулярни погасявания на вече поети задължения, като общината стриктно спазва своите погасителни планове.
Българската агенция за кредитен рейтинг потвърждава стабилната перспектива за Община Варна, подчертавайки рекордната реализация на капиталовата програма през 2024 г. и устойчивото финансово управление, обясни Рафаилов.
В отговор на въпроси заместник-кметът подчерта, че средствата за изграждане на Математическата гимназия, както и на Регионалната библиотека, са предвидени като финансиране от държавата по програмата за общински проекти. Рафаилов отново припомни, че е извървяна процедурата, но избраният изпълнител не е подписал договора за изпълнение.
Въпроси от граждани имаше и по повод средствата за транспорт. По този повод финансовият директор Кирил Симеонов обясни, че Община Варна е осигурила допълнително 10 млн. лв., с които ще се финансират безплатните карти по групи правоимащи – ученици, студенти, пенсионери и лица с увреждания.
В отговор на въпроси на граждани стана ясно, че са увеличени и средствата за текущи ремонти на пътищата – от 3,8 млн. лв. през миналата година на 5 млн. лв. за 2025 г.
Въпроси имаше и по повод инфраструктурата в селищните образования. Кметът Коцев коментира, че над 10 бивши вилни зони вече са квартали на Варна и в тях в последните над 10 години строителството значително изпреварва изграждането на обществена инфраструктура. Затова и очакванията към администрацията са големи и ние се стремим да отговорим, каза Коцев и подчерта, че всички общински инфраструктурни проекти се ревизират и ако в тях няма предвидена подземна инфраструктура, се търсят средства за изграждането й.