Европейска “Фабрика за еднорози” ще подкрепя иновативните идеи на учените и бизнеса

MadeInVarna
Европейска “Фабрика за еднорози” ще подкрепя иновативните идеи на учените и бизнеса

Регионите и ползите за обществото ще бъдат във фокуса на новата програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ (2021-2027г.). Това съобщиха от Областния информационен център-Варна. Общият бюджет на програмата е 100 милиарда евро.

Високите постижения в научната област са първият стълб на програмата, като от особена важност е силната връзка между образованието, научните изследвания и иновациите. Ключови звена в „триъгълника на знанието“ са университетите.

Важна новост са ориентираните към гражданите мисии, които са част от Втория стълб на програмата. Те са насочени към обществените предизвикателства, като борбата с рака, интелигентните градове, енергийната ефективност, климатичните промени, опазването на морските води, продоволствената сигурност. Те ще се допълват от оптимизирани европейски партньорства, отворени към нови участници. Целта на ЕК е до май тази година да има идентифицирано първо действие по всяка мисия. В рамките на три години една мисия трябва да покаже резултат – от 2021г. до 2024г. Максималният бюджет за мисията е 10% от годишния на втория стълб. Предвиденият бюджет за целия период е 52,5 милиарда евро“.

Третият стълб на програмата „Хоризонт Европа“ е с много ясен фокус към иновациите. Там научноизследователска инфраструктура ще продължи да бъде силен елемент.  Другите два елемента в рамките на този стълб са Европейски иновационен съвет и Европейски институт за иновации и технологии. Особено важно за ЕК е между тях да има мост и те да работят синхронно.

Европейският съвет по иновации с бюджет от 10 милиарда евро ще функционира като европейската „фабрика за еднорози“, като ще предоставя гъвкава подкрепа за иновативни идеи от лабораторията до реализацията им на пазара и тяхното разрастване. 70% от бюджета му ще бъдат заделени за стартиращи, малки и средни предприятия.

Действията за разширяване на участието на по-късно присъединилите се държави (ЕС-13), сред които е и България, ще бъдат засилени чрез трикратно увеличение на бюджета и допълнителни мерки за сформиране на екипи, центрове за високи постижения, туининг, укрепване на националните служби за контакт и др.

Инициативата за европейските университети ще способства за по-доброто свързване на образованието, научните изследвания и иновациите с услугите за обществото. Общностите за знание и иновации на Европейския институт за иновации и технологии ще предоставят подкрепа със силно регионално измерение. 25% от средствата ще бъдат заделени за сътрудничество с висшите учебни заведения от ЕС-13. Българският еврокомисар Мария Габриел призова за активно включване в програмата, добавиха от Областния информационен център-Варна.


Последвайте ни в YouTube и Facebook
Следваща Новина

Антималарийно лекарство има положителен ефект при пациенти с COVID-19

Националният консултант по инвазивна кардиология проф. Иво Петров алармира за положителния ефект на антималарийното лекарство „Хлороквин“ при лечението на болни от COVID-19. Професор Петров цитира изследвания за медикамента от Китай и Франция, според които класическото антималарийно средство „Хлороквин“ оказва намаляващ ефект върху силата на симптомите и скъсява периода за реконверсенция […]