Община Варна започна подготовка за предстоящия дъждовен сезон
Правят се огледи и се изготвят обстойни доклади за състоянието на каналите, деретата и сухите дървета
Кметът Благомир Коцев разпореди спешни действия за почистване на шахтите и за отстраняване на сухи дървета и клони, предвид краткосрочните прогнози за гръмотевични бури. По време на днешната оперативна среща на общинската администрация беше отчетено, че предстои ново възлагане за почистването на шахтите в града. Фирмата-изпълнител е заявила готовност да изпълни необходимите мерки заради листопадния период и преди обилните дъждове през есента.
Във връзка с предстоящото влошаване на метеорологичните условия, Коцев изиска районните администрации още тази седмица приоритетно да се заемат с резитба на сухи клони и опасни дървета.
Община Варна започна подготовката за предстоящия есенно-зимен период, по време на който могат да се очакват проливни дъждове и силни ветрове. Кметът Благомир Коцев възложи на дирекция „Екология и опазване на околната среда“ (ЕООС) предприемане на навременни мерки и обстоен доклад за състоянието на отводнителните (охранителните) канали, деретата, канавките и водостоците на територията на общината. Целта е осигуряване на нормалната им проводимост още преди настъпването на дъждовния сезон.
Предстои изготвянето на интерактивна карта с единна база данни, върху която да бъде обозначено конкретно какви дейности се извършват или предстои да бъдат извършени.
Това стана ясно по време на седмичната оперативна среща на общинската администрация. Заместник-кметът с ресор екология Христо Рафаилов докладва, че се прави анализ на необходимите средства за дейностите, касаещи екологията, до края на календарната година.
Община Варна ежегодно извършва дейности по контрол и осигуряване проводимостта на около 70 участъка от отводнителни (охранителни) канали, дерета, канавки и водостоци. Преди възлагане на дейностите по почистването се извършват огледи на място – по цялото протежение на водните обекти, за да се прецени състоянието им. При огледите се преценяват конкретните дейности, които е необходимо да се извършат, като почистване от битови и растителни отпадъци, суха и паразитна растителност, наноси и земни маси.
Осъществява се стриктен контрол преди, по време и след почистването. Проверките и огледите на място се извършват от еколозите от Община Варна и инспекторите “Екологичен контрол” от районните и кметски администрации. Общинските служители извършват периодичен контрол и проверки на място при постъпване на сигнали за замърсяване на деретата и градските площи и налагат глоби, за които Рафаилов посочи, че са нараснали до десет пъти в сравнение със същия период на миналата година.
Последното обстойно почистване на обектите е било в периода септември 2023 г. – февруари 2024 г. Предстои възлагане на ново почистване и поддържане на участъци от канали, дерета и водостоци на територията на Община Варна.
От Дирекция ЕООС призовават гражданите да не изхвърлят отпадъци в канализационната мрежа, отводнителните (охранителни) канали, дерета, канавки и водостоци, да опазват от замърсяване водите, прилежащите им зелените площи и околната среда.
Подготвя се премахването на дънери и засаждането на нови дървета на мястото на изсъхналите и отстранените по пешеходната зона и централната част на града. Изискването на кмета е те да бъдат достатъчно укрепнали, за да е сигурно, че ще се вкоренят, да се съобразят сезонът и видовете, както и да се упражнява стриктен контрол върху поддръжката им през годините.