Варна – с два модела за развитие през новия програмен период

MadeInVarna
Варна – с два модела за развитие през новия програмен период

„Има два модела за развитието на потенциала на Варна. Първият е да се продължи както досега – всеки университет, научен център, местна власт да разработва свои проекти в своите области. Вторият модел е това да става заедно, но не като механичен сбор от субекти, а с ясна цел, конкретни идеи и приоритети, координиране и бранд. Това е по-добрият сценарий, който трябва да напишете Вие. Така добавената стойност ще е по-висока за всички. Важен елемент е всичко това да бъде интегрирано с бизнеса“.

 

Това заяви днес вицепремиерът Томислав Дончев по време на работна среща с кмета Иван Портних и ръководствата на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“, ВВМУ „Н. Вапцаров“, Техническия университет, ВСУ „Черноризец Храбър“, Икономическия университет, Висшето училище по мениджмънт, Института по океанология и Института по хидро- и аеродинамика. В срещата участваха Деница Николова, зам.-министър на МРРБ, представители на Института за пазарна икономика. Събитието е част от работното двудневно посещение на Томислав Дончев във Варна, по време на което той посети Медицинския университет и Морското училище.

 

По време на разговорите бе представена проектната готовност на висшите училища и институти. „Много съм впечатлен от това, което видях тук във Варна през тези два дни. Пари ще има, но те трябва да бъдат използвани умно и да носят стойност. Инвестициите трябва да имат конкретно пазарно измерение, да водят до подобряване на икономическия живот“, заяви вицепремиерът.

 

„Посоката на развитие на Варна е правилна, респект за изключително мащабното мисленето тук“, заяви Деница Николова, зам.-министър на МРРБ. „Вие можете да бъдете международен еталон, включително за обмяна на опит на модела за затваряне на цикъла от образование до реализация на младите хора“, обърна се тя към участниците в срещата. Деница Николова подчерта, че е необходима голяма и прецизна подготовка на проектите за новия програмен период, както и по отношение на очаквания план на Европейската комисия за възстановяването на Европа след пандемията.

 

Вчера акцент на срещата бе „Варна – град на знанието. Траектория на развитие на града към зелена, социална, дигитална иновативна Европа“. Тогава бяха представени новите проекти на общината, за които се търси финансиране – нов образователен кампус с нова сграда на Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ и реконструкции на Професионалната техническа гимназия и на Професионалната гимназия по електротехника; новата сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“; изграждане на конгресен и експо център в зоната на пристанището; икономическа зона „Варна“; квартал на иновациите в района на „Малка чайка“; втори мост над Варненското езеро; разширението на бул. „Цар Освободител“ с изграждането на електрически транспорт.


Последвайте ни в YouTube и Facebook
Следваща Новина

ЦСКА и Лудогорец не се победиха

Отборите на ЦСКА и Лудогорец изиграха чудесен двубой на стадион „Българска армия“, завършил при резултат 1:1. Това бе 34-и мач без загуба за шампионите, които ги делят две срещи от достигане на рекорда. Али Соу откри резултата в 62-та минута, преди Дан Битон да охлади надеждите на Стамен Белчев за […]