На 14 февруари 2021 г. на официално посещение във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бе заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната на Република България – господин Красимир Каракачанов. Министърът на отбраната участва в официалното откриване на Учебен център по кибероперации във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. На церемонията присъстваха: командирът на Военноморските сили – контраадмирал Кирил Михайлов, заместник-командирът на ВМС – флотилен адмирал Георги Пенев, директорът на Дирекция „Връзки с обществеността“ в MO – г-н Александър Урумов, преподаватели от катедра „Информационни технологии“.

Учебният център по кибероперации разполага с четири многофункционални специализирани компютърни лаборатории с общо 52 работни места; една лаборатория за изследване и изучаване на компютърен хардуер – с 13 работни места; един специализиран кабинет за работа с класифицирана информация; една лекционна зала, предназначена за киберучения и тренировки – с 56 седящи места; една конферентна работна зала с обособени работни места за управление на симулациите при провеждане на компютърно подпомагани киберучения и тренировки и комуникационен център с комуникационно и сървърно оборудване за осигуряване на функционирането на информационните системи.

В лабораториите и кабинетите ще се провежда ежедневен учебен процес за осигуряване на специализирани дисциплини, включени в учебните планове на специализациите „Кибероперации“ и „Военноморски комуникационни и радиотехнически системи“ от специалността „Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво“ – за курсанти, и специалностите „Киберсигурност“ и „Информационни и комуникационни технологии“ – за студенти.

Второто основно предназначение на Учебния център по кибероперации е провеждането на симулации на различни киберситуации – атаки, инциденти и др. Тези симулации ще се използват при провеждане на компютърно подпомагани киберучения и тренировки. За целта е предвидена възможност лабораториите да бъдат преоборудвани и да бъде променяна работната им конфигурация. Предвидена е възможност лабораториите да бъдат обединявани с цел нарастване на броя на обучаемите от един екип, като се премахват преградните стени между отделните лаборатории. Симулациите ще се използват и при проиграване на настъпили събития за повишаване на нивото на квалификация на различни категории технически персонал.