Пет отдела на Регионалния исторически музей във Варна – Етнографският музей, Природонаучният музей, музей „Нова история на Варна“, Музеят на Възраждането и Аладжа манастир, разполагат с модерен достъп за хора в неравностойно положение. Демонстрация на механичния подемник, предназначен за инвалидни колички, и на мултимедиен дисплей със сензорно управление, който замества физическото посещение на горните етажи на сградите, бе направено днес в Етнографския музей. На събитието присъстваха заместник-кметовете на Община Варна Ралица Герасимова и Коста Базитов, директорът на РИМ – Варна Игор Лазаренко, на Карин дом Борислава Черкезова, на Общинския детски комплекс – Монка Николова, представители на различни интуиции и посетители.
Това са стари сгради, които изискват много усилия за промяна на пространството. Затова създадохме и виртуални турове, които да бъдат атрактивни и да представят информацията по достъпен начин. Те са на български и английски езици и могат да се наблюдават на екран, който може да се придвижва в пространството, обясни Деница Йорданова, която отговаря на проектите в РИМ – Варна.
Поздравявам целия екип на Регионалния исторически музей за този проект. Крайно време е варненските музеи да влязат в ерата на технологиите и да привличат все повече публика, каза зам.-кметът Ралица Герасимова. Тя допълни, че Община Варна работи много добре с музея и всяка година се финансират разкопки и изследвания, като през тази година са отделени средства за Раннохристиянската църква край село Звездица и за Варненския халколитен некропол.