Дневен център за пълнолетни лица „Ривиера“ вече 18 години приема и подкрепя младежи и хора с умствени затруднения и техните семейства. Центърът е социална услуга в общността, която осигурява на своите посетители комплекс от грижи. В „Ривиера“ се предоставят 6 социални услуги, които включват „Дневна грижа“, „Информиране и консултиране“, “Обучение за придобиване на умения“, „Подкрепа за обучение в трудови умения“, „Терапия и рехабилитация“, „Застъпничество и посредничество“. В социалното заведение работят 12 специалисти, сред които психолози, медицински сестри, социални работници, специални педагози, музико и трудотерапевти, рехабилитатор.
Центърът работи в рамките на „Сдружение за подкрепа на лица с умствени затруднения“ – организация с над 30 годишен опит и експертиза в предоставяното и развиването на социални услуги в общността и реализиране на дейности за подобряване качеството на живот на хората увреждания и техните семейства. За ползотворната си работа с хора с увреждания ДЦ „Ривиера” е отличен с две награди за най-добри практики за миналата година.
Основната задача на екипа е да подобри значително качеството на живот на хората с увреждания и техните близки, както и да им осигури ефективни и стабилни поведенчески и социални умения, посочва директорът на дневния център Мария Чанкова. За целта потребителите на „Ривиера“ са разпределени по групи, в които работят и придобиват знания, с оглед техните специфични нужди и потребности. Приоритет в работата на специалистите е да подкрепят формирането на самостоятелност и независимост на хората с увреждания в домашна среда и в общността. Провеждат се и редица дейности свързани с повишаване на здравословното състояние, физическото здраве и безопасността на хората от най-деликатните социални групи в обществото. В дневния център потребителите не просто прекарват време заедно, но се обучават да водят пълноправен и спокоен живот в общността, развиват социалните си умения и ангажираност в обществото.
В центъра разполагат с компютърна зала, място за спорт и гимнастика, рехабилитационна зала, стая за музика, кабинети за обучение, столова, голяма градина и място за разходка в природата. Потребителите обичат да месят хляб, да приготвят празнични украси, мартеници, картички, известни са с афинитета си към сценичните изяви.
Центърът е завършил успешно 9 съвместни проекта в партньорство с различни институции и организации в страната, целящи подобряване качеството на живот и повишаване професионалната квалификация на хората с увреждания. Сред тях изключително вдъхновяващ за потребителите и специалистите на ДЦ „Ривиера“ се оказва проектът „Срещу течението – гласът на младите за опазване на природата“, реализиран съвместно с общинска дирекция „Образование и младежки дейности“.
В рамките на инициативата младежите от дневния център имат възможността да влязат в ролята на екорепортери и да запишат своите препоръки и знания за опазването на природата в кратки видеа, които са реализирали рекордна гледаемост в социалните мрежи. Този проект обогати знанията на нашите потребители по отношение на опазването на околната среда и в същото време им предоставя идеи за използване на алтернативни техники по време на занятията в центъра, разказаха специалистите. Това е и една от причините възпитаниците на „Ривиера“ да обичат да изработват и декорират с изпитаната стара техника „папие маше“ и да използват рециклирани и природни материали в заниманията си по изкуство.
В петък 8 ноември 2024 г. от 17:00 часа екипът и потребителите на ДЦ „Ривиера“ ще се включат в поредното начинание в подкрепа на хората с увреждания. Те ще се бъдат част от Петата интернационална конференция по Теледрама, която ще се проведе в центъра. По време на събитието ще бъдат изследвани старите български традиции и тяхното значение днес. Предвидена е и интерактивна демонстрация, чрез която в инициативата ще се свържат разнообразни групи от цяла България. Специално място на конференцията е отделено за древната българска традиция „Именуване на хляб“ и силната терапевтична роля на месенето на хляб в груповите занимания.