Коментар на Христо Иванов от профила му във фейсбук:
“Управляващите се сетиха за Маришкия басейн. Това разбираме от публикуваната само преди три дни втора версия на Плана за възстановяване и устойчивост. Виждаме включени проекти за около 100 млн. евро именно за развитието на газопреносната инфраструктура в Маришкия басейн, заедно с новата технология за пренос на водород.
Сами ли се сетиха? Не, разбира се.
Сетиха се, след като от Демократична България още при представянето на първата версия на Плана ясно посочихме, че голямата липсваща тема в първата версия на Плана за възстановяване и устойчивост е енергийната трансформация и мерките в подкрепа на регионите, зависими от въглища. Поискахме ясен ангажимент в Плана за:
– запазване на работните места и доходите на хората;
– запазване на конкурентоспособността на индустрията и качествено подобряване на околната среда.
Демократична България е единствената политическа сила, която категорично настоя в Плана за възстановяване и устойчивост да се формулира перспектива по ключовия въпрос – запазването на комплекс „Марица Изток“ чрез трансформирането му в енергиен комплекс от ново поколение с нова перспектива за работещите хора в региона и съпътстващата индустрия.
Поискахме включването на програми за икономическо възстановяване, механизми за финансиране и подкрепа, които да дадат ясна перспектива на Старозагорския регион за развитие и растеж. Решения, които да запазят лидерството на региона сред областите с най-висок брутен вътрешен продукт на глава от населението в страната.
Посочихме липсата на свързаност между газовата връзка с Гърция и инфраструктурата на комплекс “Марица Изток”, като проблем, който възпрепятства използването на пълния капацитет на интерконектора и спира възможността за логичната посока за енергийната трансформация на комплекса.
На тези наши предложения беше отговорено с опорни точки от Томислав Дончев и Теменужка Петкова, че не разбираме, че не четем, че това ще са теми на други планове, че европейските средства за тези мерки са по други програми.
Във втората версия на Плана виждаме, че нашите критики са чути и се планира изграждането на свързваща газопреносна мрежа.
Това обаче не е достатъчно.
Ще продължим да настояваме в Плана да бъдат допълнени социално-икономически мерки и механизми за трансформация на енергетиката и модернизация на икономиката ни.
Само преди два дни Европейският парламент прие Регламент относно Плановете за възстановяване и устойчивост, критериите, в който изцяло съвпадат с предложените от Демократична България приоритети.
Поредното доказателство, че, за разлика от управляващите, ние четем, разбираме и знаем как да модернизираме България!”